3 możliwości zgłoszenia patentu międzynarodowego
W celu zarejestrowania wynalazku za granicą służy narodowe zgłoszenie patentowe, międzynarodowe zgłoszenie PCT lub europejskie zgłoszenie patentowe. Konwencja paryska o ochronie własności przemysłowej jest dokumentem, który umożliwia wnioskodawcy zagraniczną ochronę patentową z prawem pierwszeństwa, jeżeli jest już złożone zgłoszenie patentowe lub zgłoszenie wzoru użytkowego w Polsce. Prawo pierwszeństwa ze zgłoszeń dokonanych w Polsce zostanie przyznane w przypadku, gdy będzie dotrzymany okres 12 miesięcy od daty złożenia zgłoszenia w Polsce.
W przypadku europejskiego zgłoszenia patentowego jednak istnieją wyjątki, w których możliwe jest żądać o ochronę patentową również na terenie państwa niebędącego członkiem EOP. Obecnie chodzi o państwa Bośnia i Hercegowina, Czarnogóra, które razem tworzą tzw. „System rozszerzenie”.
Formularz i dane szczegółowe Europejskiego zgłoszenia patentowego
Formularz zgłoszenia o udzielenie patentu europejskiego można otrzymać bezpłatnie w biurze Urzędu Własności Przemysłowej, w filii Urzędu Własności Przemysłowej lub elektronicznie na stronie internetowej EUP i UWP. W odniesieniu do formy językowej, zgłoszenie może być wypełnione w dowolnym języku urzędowym EUP, czyli w angielskim, francuskim, niemieckim lub nawet w innym języku.
Formularz, dane szczegółowe i złożenie PCT
PCT musi być złożona w Urzędzie Własności Intelektualnej, w Urzędzie Międzynarodowym Światowej Organizacji Własności Intelektualnej w Genewie lub elektronicznie bezpłatnie za pośrednictwem oprogramowania OLF. Podczas elektronicznego dokonania zgłoszenia jest jednak wymagany podpis przy użyciu karty Smart wydanej przez Europejski Urząd Patentowy. Z formalnego punktu widzenia, zgłoszenie musi być wypełnione w języku angielskim, niemieckim i francuskim. W przypadku, gdy zgłoszenie jest składane w języku polskim, konieczne jest, aby na wspomniane wyżej instytucje dostarczyć jej tłumaczenie w języku angielskim, niemieckim lub francuskim w terminie jednego miesiąca od złożenia międzynarodowego zgłoszenia patentowego.
Postępowanie w sprawie zgłoszenia międzynarodowego
Po złożeniu PCT następuje postępowanie w sprawie międzynarodowego zgłoszenia, które ma dwa czasowe ściśle określone stopnie, którymi są międzynarodowy stopień wykonywania i narodowy stopień wykonywania.
- Międzynarodowy stopień wykonywania
Instytucje w ciągu 18 miesięcy od daty złożenia zgłoszenia międzynarodowego sporządzą zbadane sprawozdanie oraz pisemną opinię. Ta następnie zostanie opublikowana razem z PCT. Według wyników badań oraz opinii PCT wnioskodawca może zdecydować, które z państw członkowskich będzie żądać o udzielenie patentu krajowego lub regionalnego. Okres pomostowy między pierwszeństwem i wejściem na poziom krajowy/regionalny wynosi 30 miesięcy. Dla krajów, które nie mają swojego ustawodawstwa krajowego zgodnie z PCT, okres ten wynosi 20 miesięcy, i może być przedłużony do 30 miesięcy, jeżeli wnioskodawca w terminie do 19 miesięcy od daty pierwszeństwa wypełni i złoży formularz PCT / IPEA / 401 i zapłaci przynależne opłaty.
- Narodowy stopień wykonywania
W drugim etapie realizacji zgłoszenia międzynarodowego PCT wnioskodawca musi spełnić następujące punkty:
- Spełnienie indywidualnych warunków krajowych wybranego państwa;
- Uiszczenia opłat krajowych wybranego państwa;
- Wybranie reprezentantów dla postępowań z odpowiednim urzędem krajowym/regionalnym.
[widgets_on_pages id=“CTA-apostille“]